Genel Social Medya

İNTERNETTEN ÜRÜN SATIŞININ TÜM AYRINTILARI VE VERGİSEL BOYUTU

e-Ticaret Vergi, Nasıl Yapılır, Kar-Zarar, dropshiping

(BU MAKALEMDE ESNAF MUAFLIĞINDAN YARARLANARAK E-TİCARET YAPANLAR KONU DIŞIDIR. ESNAF MUAFLIĞI İLE İLGİLİ MAKALEMİ AYRICA OKUYABİLİRSİNİZ.)

Gelişen teknoloji sayesinde ticari işlerin büyük bölümü internet üzerinde yani dijital ortamlarda yürütülmektedir.

E-Ticaret olarak bilinen bu sistem üzerinden önemli miktarlarda para kazanları görüyoruz. Ticaret yapan herkesin amacı; para kazanmak, sermayesini artırmak, kar elde etmek, yeni yatırımlar yapmak ve zenginleşmektir. Mali ve sosyal sorumluluk taşınan her işletme sahibinin bilançolarının karlı olmasını ve yüksek cirolar yapmasını yürekten destekliyorum.

E-Ticaret doğru yapıldığında gerçekten büyük kazançlar sağlayabilir. Bu bir temenni değildir; gerçekten de doğru yapılan e-ticaret kazandırır! Yapılan en büyük hata şudur; “Bir ürünü 50 liraya alırım, 100 liraya satarım, iki kat kar ederim, köşeyi dönerim.” İşte bu hatalı ve yanlış düşünce ile yola çıkan herkes elindekileri kaybetmekte ve batmaktadır.

Devamlı olarak ofisime bu tür düşünce ve hesaplar ile vergi mükellefi olmak isteyen kişiler geliyor. Daima şuna benzer şeyler duyuyorum: “Ne uğraşacağım personeliyle, kirasıyla, müşterisiyle… E-Ticarete başlayıp dertsiz, tasasız, sorunsuz para kazanırım…” veya “Yan komşum ürünlerini internetten satıyor, günde 100 tane kargo gönderiyor, oturduğu yerden para kazanıyor…”

Ve bir de insanları bu yola sürükleyen ve kendine e-ticaret uzmanı vb. pek çok isimle adlandırıp insanları kısa sürede zengin edeceğini iddaa edenlerin kandırdıkları var… (Gerçekten profösyönel olarak eğitim verenleri tenzih ederim.) “Sermaye yok, depo yok… Çin’den 3 liraya alın, Amerika’da 50 liraya satın”… Veya “Sermayeye gerek yok, hemen Amazon sitesine girin, en çok hangi ürünün satıldığına bakın, bu ürünü kimler üretiyor araştırın, ve oradan alıp satın” veya “Üye olun, başkalarının ürünlerini kopyalayıp kendi sayfanıza yüksek fiyattan koyun, sipariş gelince siparişi kopyaladığınız firmaya yönlendirin”… Bu ve buna benzer onlarca palavra. Daima insanları parasız, sermayesiz, plansız, bu işe yönlendiriyorlar ve çoğu da kandırdıkları bu insanlardan eğitim adı altında para alıyorlar. İnsanları “sermayesiz” kelimesiyle ağına düşürüp sömürüyorlar.

Şimdi biraz e ticaret yaparken karşılaşacağınız durumları örneklerle açıklamak istiyorum.

FARZEDELİM 50 TL PARFÜM ALDIK VE 100 TL SATMA PROJEMİZ VAR. (Rakamların tahmini olduğunu ve gider yerlerini örneklemeniz için rast gele kullanıldığını en başından hatırlatırım.)

1- Ürünü 100 Tl’ye satacağız ve Pazar Yerleri (Trendyol, N11, HepsiBurada, ÇiçekSepeti, GittiGidiyor vs.) bu satıştan farklı oranlarda satış üzerinden komisyon alacak. HepsiBurada 13 Tl, GittiGidiyor 17 Tl, N11 15 Tl, Trendyol 17 Tl komisyon kesecek. Ortalama 15 TL olduğunu farzedelim. Şuan sizin aldığınız ürününün maliyeti 65 Tl oldu.

2- Bu ürün için ortalama 5 Tl kargo maliyetine katlandığınızı düşünelim. Kargo maliyetini ürüne yüklerseniz rakiplerinizden pahalı olacağı için satamayacaksınız. Şu an ürününüz 70 Tl oldu.

3- Ürünün paket ve ambalajı için 3 Tl lik masraf yaptığınızı düşünelim. Ürününüzün maliyeti 73 Tl oldu.

4- Bu ürünün giderleriniz düştükten sonraki ortalama KDV maliyeti 4,5 Tl. Ürünününüz maliyeti 77,5 Tl oldu.

5- Ve kardan size düşen gelir vergisi yaklaşık 3,5 Tl. Ürününüzün maliyeti 81 Tl oldu.

Yukarıdaki şekilde örnek bir maliyet yaptık. (Vergi tutarlarını biraz sallamak zorunda kaldım. Çünkü makale sonunda vergi ile ilgili ayrıntılı bilgi vereceğim.)

Şimdi bir üründen 19 Tl kar ettiğimizi görüyoruz. Yukarıda açıklanan değişken giderlerinizdi. Yani bu giderler sadece ürün sattığınız sürece olur ve satış olmazsa gider de olmaz.

Ve sizin için karar verici olan sabit maliyetlere geçelim. Bu giderler de tamamen tahmini.

1- Bağkur primi 1.060, Elektrik su telefon internet 600 Tl, Kira 1000 Tl (Eğer bu işi ciddi yapacaksanız depolu bir işyeri açmak zorunda kalacaksınız) Reklam ve Entegre sistemlerin aylığa düşen tahmini maliyeti 400 Tl, Şahsi giderlerinizi ve hayatınızı devam ettirmek için asgari 3.500 tl…. Bu giderleriniz sabit ve toplamı yaklaşık 6.500 TL oldu….

2- Ticarette BAŞABAŞ noktası denilen ve sizin için çok önemli olan hesabı yapalım. 6.500 TL’yi 19 TL ürün başına ettiğimiz kar tutarına bölelim. 342 Tane ürün satarsanız işletmeniz kafa kafaya gelecek ve devam edecek. Yani yaklaşık günde 12 Adet parfüm. Yapılan bu hesaba göre daha fazla sattıkça kar edip zenginleşecek ve daha az sattıkça zarar edip fakirleşeceksiniz…

Yukarıda verdiğim örneğe benzer şekilde kendi hesabınızı yapabilirseniz aşağı yukarı kar veya zarar edip etmediğinizi belirleyebilirsiniz. Peki burada bitiyor mu? Hayır. Şimdi gelelim işin detaylarına…

1- 100 Tl’ye satmak bizim fikrimiz. Peki piyasa ne durumda? Sizin 100 Tl’ye sattığınız ürün 70’Tl’ye satılıyorsa bu durumda ne yapacaksınız? Şüphesiz kısa zamanda batacaksınız. Peki batmamak için ne yapacaksınız? İlk yapanız gereken ürünün maliyetini düşürme yollarını bulmak. Yani bu parfümü 50 Tl ‘den değil belki de 25 Tl’den alacak bir tedarikçi bulmanız gerekecek. Veya büyük miktarlarda ürün çekip alış maliyetini düşüreceksiniz. Yani rakibinizin 70 Tl’ye satmasını sağlayacak avantajlara sahip olmaya çalışacaksınız. Ve şunu iyi bilin; satış fiyatı belli bir sınırda geziyor ve tüm satıcılar bu sınırlarda işlem yapıp girdi maliyet kontrolünü artırıyorlar.

2- Sınıra geldik, diğer satıcılar ile aynı fiyatlara ulaştık. Ama ürünümüzü arama motorlarında aratıyoruz, devamlı olarak başka firmaların ürünleri listeleniyor…. Her sayfada, her yerde, her kategoride ürünlerimiz en son sırada. Biraz reklam veriyorsunuz yetmiyor. Daha çok bütçe, daha çok , daha çok…. E nereye kadar reklam masrafı? Burada iki yol çıkıyor karşınıza ya bu işe sermaye koyup rakiplerinizi ezecek kadar reklam ödemesi yapacaksınız, ya da fiyat düşürerek rakiplerinize karşı fiyat avantajı kullanacaksınız. Maliyetler konusunu çözmüştük, artık daha az maliyete bu ürünü temin edemiyoruz. O zaman sırada reklam giderleri var. Ürünün satış fiyatının içine dahil edemediğiniz veya diğer bir anlatımla ürünü sattığınızda o ürün için yaptığınız reklam giderini karşılamıyorsa ve yine de o reklamı yapmak zorundaysanız bu sizin için bir “yatırım”dır. Yukarda da değinmiştim, “sermayesiz” e-ticaret uydurmadır, gerçek dışıdır. Ve E-Ticaretin olmazsa olmazı reklamdır. İşte bu aşamada sermaye koymak zorundasınız. Rakibiniz çok ise; ürün bilindik bir üründür ve rakiplerinizi geçmeniz için reklam ihtiyacınız olacaktır. Rakibiniz yok ise, yani piyasada olmayan bir ürün satıyorsanız; ürününüz tanınmamış bir üründür ve müşterilerin ürünü satın alması için tanıması gerekir ve yine reklama ihtiyacınız olur. Yani ister çok satılan bir ürün olsun, ister hiç satılmayan bir ürün olsun reklam giderleriniz olacaktır. En tanınmış firmaların bile reklama ihtiyaç duyduğunu görüyoruz, devamlı olarak tüm tv’lerde, gazetelerde, internette reklamları dönüyor. Reklam; ticaretin olmazsa olmazıdır.

3- Bitti mi? Gerçekten bitmedi… Halen yapılacak daha çok şey var. Mesela ürünün resmini nasıl çektiniz? Hangi ışıkta, yandan mı önden mi? Ürün açıklamasına müşteriyi ikna edecek ve yeterli açıklama yazdınız mı? Ürünün yanına hediye koydunuz mu? Ürünü stokluyor musunuz yoksa üreticiden mi gidiyor? Entegre programlar kullanıyor musunuz? İade politikanız nedir? Müşteri hizmetleri sisteminiz var mı? İnternet siteniz var mı? vs. vs. vs.

Daha çok şey yazabilirim ama sanırım anlatmak istediğimi anladınız ! Yani “50 Tl’ye aldım 100 TL’ye sattım, köşeyi döndüm” tamamen bir efsane, uydurma, yanlış bilgi. Sermayesi ürün ticareti yapmak ta imkansız.

Ancak şu da var; Mesela kimsede olmayan butik bir ürün üretiyorsanız, el emeği ve niş bir fikir ise, yani piyasada rakibiniz yok ise yazdığım tüm sorunlar geçersizdir ve işte o zaman başka şeyler konuşabiliriz.

Şimdi biraz tekniğe dönelim ve bu işin vergisel boyutunu konuşalım.

E Ticaret yaparsanız karşılaşacağınız vergisel ve sigorta yönünden yükümlülükler nelerdir.

ÖNCE SGK YÖNÜNDEN BAKALIM

1- Her vergi mükellefi otomatik olarak Bağ-Kur’lu olur ve 2021 yılında aylık 1.060 Tl Bağ-Kur primi öder. Bu tutar her yıl başında yükselerek güncellenir. Eğer başka bir yerde SSK’lı olarak sigortanız varsa Bağ-Kur primi ödemezsiniz. Eğer emekliyseniz Bağ-Kur primi ödemezsiniz. Ve 29 yaşından küçükseniz ve bazı şartları taşıyorsanız Genç Girişimci teşviğinden yararlanırsınız, 1 yıl boyunca prim ödemezsiniz, bir yıl sonunda ödemeye başlarsınız.

2- Personel çalıştırırsanız, asgari ücret üzerinden yaklaşık 1.400 Tl prim masrafları içinde yaklaşık 4.250 Tl bir işçi için maliyete katlanırsınız. Sigortasız işçi çalıştırmanın çok ağır cezaları olduğunu hatırlatırım!

ŞİMDİ VERGİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİZİ SIRALAYALIM.

Şahıs firması veya Şirket olmanıza göre bazı vergilerin adı ve tutarı değişecektir.

1- İlk önce Damga vergilerini yazalım. Bu vergiler ister kar, ister zarar edin, ister beyannameleriniz milyonlarca lira ile dolu olsun, isterse de bomboş olsun yine de ödenir.

Her ay KDV Damga Vergisi : 64,10

Üç ayda bir Stopaj Damga Vergisi : 64,10

Üç Ayda Bir Geçici Vergi : 99,90

Yıllık Gelir Vergisi Şahıs : 97,20 Şirket : 129,80

2- Yukarda geliriniz olsun yada olmasın sabit ödeyeceğiniz vergileri yazdım. Şimdi yazacağım vergiler sadece satış ve geliriniz var ise ödenecektir.

KDV

Özetle şöyle hesaplanır; İlgili ayın satış ve alış faturaları toplanır, satış faturalarındaki KDV tutarlarından alış faturalarındaki KDV tutarı çıkarılır. Satışlarınız fazla ise çıkan farkı devlete ödersiniz. Alışlarınız fazla ise aradaki fark alacağınız olur ve gelecek aydaki alışlara dahil edilmek üzere devreder. Şöyle örnekleyelim.

Parfüm satışınız 100 Tl ise faturası aşağıdaki şekilde düzenlenir;

Ürün Bedeli : 84,75 Tl

Kdv : 15,25 Tl

Bu ürünü 50 Tl’ye aldığımız söylemiştik. Bize gelen gelen fatura şu şekilde olacaktır.

Ürün Bedeli : 42,37

Kdv : 7,73

Ayrıca örneğin 15 Tl Komisyon ve 5 Tl de kargo faturası olduğunu söylersek;

Satış Kdv’leri – Alış Kdv’ler = Ödeyeceğimiz KDV

15,25 – (Malın bedeli, komisyon, kargo) = 4,5 Tl gibi bir rakam çıkar ve bu tutarı devlete ödersiniz.

Ancak o ay sadece sattığınız ürünleri değil ayrıca stok ürünler almışsanız ve başka giderleriniz de olmuş ise alış KDV’leriniz fazla çıkar ve bir sonraki aya alacak olarak devreder.

(Yazının devamı daha sonra eklenecektir…)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir