Genel Social Medya

SOSYAL MEDYA ÇEKİLİŞLERİ YASAL MI, VERGİSEL BOYUTU NEDİR ?

Genel olarak Instagram olmak üzere pek çok platformda çekilişler yapılıyor. Çekilişler farklı amaçlarla yapılabilir; daha fazla takipçi sahibi olmak, bir gönderinin daha fazla beğeni almasını sağlamak, bir reklam linkinin dolaşımını sağlamak, yeni bir ürünün tanıtılması için beğenilmesini ve paylaşılmasını sağlamak… Pek çok amaçla çekiliş yolu tercih edilebilir.

Yine çekilişin yapılış şekli de pek çok yöntem ile olabilir. Örneğin sayfasının takipçi sayısını artırmak isteyen bir kişi bir veya bir miktar ürünü ücretsiz vermek isteyebilir ve bunu çekilişe bağlayabilir. Hiç bir kar amacı gütmeyen ve ticari beklentisi olmayan bu tercih büyüklüğü göz önünde bulundurularak Milli Piyango idaresi iznine tabi olup olmadığını sormalıdır.

Genellikle çekilişler bunu devamlı olarak yapan kişi, kurum veya sosyal medya hesaplarınca düzenlenir. Aracı kişiler bazı firmaları çekilişe katılmaya çağırır. Bu firmalardan bazen belli bir komisyon tutarı alır, bazen de topladığı para içinden kendine bir miktar ayırıp kalanı ile hediye alıp dağıtır. Bazen de firmalar fenomen hesaplara komisyon ödeme karşılığında bu çekilişi yapmasını tavsiye eder.

Bu konunun vergisel boyutuna geçmeden önce önemli bir uyarım var !

Açıklanan şekilde çekilişleri takip eden kötü niyetli kişiler çekilişe katılanları arayıp onların çekilişi kazandığını ve bunun belli görevleri yapması durumunda açıklanacağını söylemekte, bazen onları şifrelerini almaya çalışmakta ve bazen de verecekleri ürünlerin bazı vergileri olduğunu ve bu vergileri kendilerine ödenmesini istemekteler.

Şimdi kaldığımız yerden devam edelim. Milli Piyango İdaresinin piyango ve çekilişler hakkındaki 04.10.2006 tarihli yönetmeliği ve 320 sayılı KHK gereğince, bu çekilişten doğrudan veya dolaylı kazanç sağlayan her kim ise mutlak suretle Milli Piyango İdaresinin onayını ve iznini almak zorundadır. Ayrıca verilecek hediye üzerinden bazı teminatların yatırılması ve teminat beyanlarının yapılması zorunluluğunu da hatırlatırım! Yapılan çekilişte aleni bir biçimde alınan izin numarası ve tarihi ile belirtilmelidir. Ayrıntılı bilgi için lütfen Milli Piyango idaresini ziyaret ediniz.

Yapılan çekilişlerden kazanılan her bir kuruşun vergisi olduğunu hatırlatırım. Özel yasalara tabi olmadığı sürece kazanılan tüm para Ticari Kazançtır ve kazanılan gelirin %18 oranında KDV’ye tabi olduğun, ayrıca Şahıs Mükellef ise kazanca göre %15’ten %35’e varan oranlarda Gelir Vergisine tabi olduğunu, Şirket Mükellef ise % 22 Kurumlar vergisine (ayrıca kar dağıtım stopajına) tabi olduğunu hatırlatırım. Genel olarak bu vergilere tabi olmak üzere; eğer kanuni hakları varsa indirim ve istisnalardan yararlanabilir.

Sosyal medya geliri olanlara genel olarak şunu söylüyorum. Net kazancınız yıl içinde 300bin üstüne çıkmışsa kazandığınız paraların yarısının devlete gideceğini düşünün. Bu tabiiki genel olarak karşıma çıkan uygulamalardan çıkardığım sonuçtur ve özel durumlar konu dışıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir