Genel Social Medya

YOUTUBE, TİKTOK, İNSTAGRAM, BIGOLIVE, ÜRÜN TANITIMI, VB. GELİRLERİN VERGİLENDİRİLMESİ !

tiktok vergi, youtube vergi, e ticaret, instagram vergi, trendyol vergi, hepsiburaada vergi

Değerli Ziyaretçiler; bu makale daha önce okuduklarınız gibi olmayacak. Sohbet ediyoruz, kendi aramızda dertleşiyoruz gibi düşünebilirsiniz. Bu makalede kanun, ceza, vergi gibi kelimeleri zorunlu olmadıkça kullanmayacağım ve bir konuyu anlatırken makale içine kanunun ilgili maddesini kopyalamayacağım…

Çünkü; son yıllarda, özellikle de son aylarda artan vergi denetimleri, incelemeler, soruşturmalar nedeniyle siz değerli sosyal medya fenomenleri ile tanışmaya başladım. Sizlerin kim olduğunu, hayata bakış tarzınızı, beklentilerinizi ve korkularınızı gördüm. Sizlerle görüşmeye başladığımda vergi, kanun, ceza, dava gibi kelimeler kullandığımda beni tehdit olarak gördüğünüze şahit oldum (sadece beni değil, bir mali müşaviri veya ağzından vergi, ceza gibi kelimeler çıkan herkesi…) Siz değerli fenomenlerde şu anlayış hakim olmuş; “Eğer ben mali müşavirler ile görüşmez, bu kişilere kazanç tutarımla veya yaptığım işlerle ilgili bilgi vermezsem, yani özetle kimseyle muhatap olmazsam; kimse bana dokunmaz, kimse benim yaptığım işi bilemez ve bu işlere karışmaz…” İŞTE BU YAYGIN ANLAYIŞ BÜYÜK SORUNLARI, ÇOK BÜYÜK YIKIMLARI, ÇOK BÜYÜK BELALARI BERABERİNDE GETİRDİ VE GETİRMEYE DE DEVAM EDECEK !

Evet şimdi makalemin sizleri üzecek (her ne kadar üzmemeye gayret edecek olsamda) ayrıntılarına geçmek istiyorum.

ÇOK AZ GELİRİM VAR, KİM BENİM KAZANCIMI BİLECEK, ANNEMİN ADINA AKTARDIM, DEDEMİN HESABINA GÖNDERTTİM, HERKES ON MİLYON KAZANIYOR BEN BİR MİLYON KAZANDIM BENİMLE Mİ İLGİLENECEKLER?, ALİ BEŞ MİLYON KAZANMIŞ SORAN-EDEN YOK BANA MI SORACAKLAR?, HERKES KAZANIYOR BİŞEY OLMUYOR DA BANA MI OLACAK?, KAZANDIĞIMIZI HARCIYORUZ NEYİN VERGİSİNİ ÖDEYECEĞİM?, A PARTİSİNDEN Bİ TANIDIĞIM VAR BANA BİŞEY OLMAZ, BABAMIN MALİYEDE BİR ARKADAŞI VAR SORUN OLURSA ÇÖZER, BİR AVUKAT VARMIŞ, KAŞLARINI ÇATIP BİR BAKIYORMUŞ MALİYE VERGİ FALAN SORMUYORMUŞ ÜSTE DE DESTEK OLSUN DİYE PARA VERİYORMUŞ, DEVLETİN İŞİ GÜCÜ YOK BİZLE Mİ İLGİLENECEK?, BİR ARKADAŞLA KONUŞTUM SAKIN KİMSEYE BİŞEY SÖYLEME HİÇ BİŞEY OLMAZ DEDİ, BİR KANUN MADDESİ VARMIŞ ONDAN YARARLANINCA VERGİ ÖDEMİYORMUŞUZ, BENİM DÜKKANIM MI VAR Kİ VERGİ ÖDEYEYİM?….

Evet biraz abartarak örneklemiş te olsam inanın bu cümlelerin tamamına yakınını duydum…

Değerli arkadaşlar! Özellikle banka hesabına yatanlar başta olmak üzere yaptığınız işten kazandığınız tüm paraların hesabını vermek zorunda kalacaksınız! Bu bir tahmin değil, bu kesin bilgi… (Lütfen yayalım, kesin bilgi 🙂 ) İster üç gün içinde olsun, ister beş yıl içinde olsun kazandığınız her kuruşun, tutarı ne olursa olsun vergi yönünden hesabını vermek zorundasınız!

Belki de çok şanslıydınız, ve bir vergi affına denk geldiniz ve vergi ödemekten kurtuldunuz… Olabilir mi ? Evet olabilir. Ama kimse hayatını şans beklentileri ile yaşamaz. Şöyle düşünelim; Bir taş aldınız ve pencereye fırlattınız… O taş pencerenin camına denk gelmeyebilir! Pervazına, duvara, kulpuna denk gelebilir… Bu bir şanstır, ancak böyle bir şans beklentisi ile “ne de olsa cam kırılmaz” diyerek taş atmazsınız. Camın kırılması daha büyük ihtimaldir. Sizlerin de vergiden kaçarak kurtulmaya çalışmanız ve böyle bir şansı kovalamanız büyük yanılgıdır. Maalesef bunun peşinde olanların sayısının çok olmasının nedeni; böyle şanslı durumların efsane şeklinde anlatılması, dilden dile, bire bin katarak konuşulması ve çoğu kişinin bunun şans değil olağan bir durum gibi görmesinden kaynaklanmaktadır.

Eğer ilk paranız yattığında yada paranız yatmadan önce bir mali müşavir ile anlaşmış ve vergi mükellefi olmuşsanız hiç bir şeyden korkmayın! Bundan sonra sizin için hiç bir tehlike yok! Çoğu fenomen gibi bunu yapmadınız ama aynı yıl içinde sordunuz-soruşturdunuz ve kazancınız nedeniyle vergi mükellefi olmanız gerektiğini öğrendiniz ve bir mali müşavir ile anlaştınız; şanslısınız, çok küçük bir hasar ile atlatacaksınız…. Bu da olmadı, bir yılı geçtiniz, sordunuz-soruşturdunuz vergi mükellefi olmak zorunda olduğunuzu anladınız, biraz tuzlu yemek gibi olacak ama yine de daha büyük belalardan kurtulacaksınız… Ancak; kaçmaya, saklanmaya çalıştınız, belki bir mucize olur da kimse size bulaşmaz beklentisiyle uzun zamanlar geçirdiniz… Artık sizin için sinir, stres üzüntü dönemleri başladı diyebilirim. Hatta yakalandığınızda bunu bir mali müşavir ile anlaşmadan kendi kendinize çözmeye çalışır ve maliye memurları yada vergi müfettişleri ile çözmeye çalıştınız ise “geçmiş olsun” demekten başka yazacak bir kelime bulamıyorum.

Küçük Bir Not: Mali Müşavir ile çalışmak zorunda mısınız? Evet. Bu bir kanuni zorunluluk. Yani Mali Müşavir olmadan mükellefiyet işlemlerinizi, beyanlarınızı, bildirimlerinizi yapamazsınız. Bilmediğiniz için değil, kanunen yasak olduğu için. Mali Müşavir ile anlaştıktan sonra beyan ve bildirimlerinizi kanun gereği Mali Müşavir yapmak zorundadır.

KAZANCINIZ NASIL VERGİLENDİRİLECEK ?

Değerli Fenomen arkadaşlarım; ben bu makalede size Maliye’nin bugünkü, yani en güncel bakış açısını anlatacağım. Yani bugün maliyenin kapısından girdiğinizde, denetlendiğinizde, incelemeye alındığınızda neyle karşılaşacağınızı bilecek ve ona göre hazırlanacaksınız. Peki maliyenin bakış açısı günden güne değişir mi, bunun bir kanunu mevzuatı yok mudur? Evet, maalesef değişiyor. Bunu açıklamak için size teknik bilgiler vermem gerekecek ama en başında dediğim gibi sizi teknik bilgiler ile yormayacağım…

Yapılan vergi incelemelerinde ve denetimlerde çoğunlukla şu sözleri duymaya başlıyorum; (Tabii rakamları ve isimleri kafadan atıyorum).

-Ayşe 100bin kazanmış, 5bin vergi ödemiş… Ben de aynısını kazandım, aynı vergiyi öderim. – Hayır ! Ayşe hangi dönem kazanmış?, hangi geliri elde etmiş?, hangi KDV oranına tabi?, stopajlı mı?, ne kadar gider yapmış?… Yani bu bilgilerin tamamını görmeden ve bilmeden aynı sonucu bekleyemezsiniz. O yüzden sen 100bin tl gelirin için 150bin tl toplam vergi ceza bile ödeyebilirsin…

– Ahmet bir vergi affindan yararlanmış, küçük bir ödeme yapmış, ben de yararlanırım –Emin misin? Hangi kanundan yararlanmış, kanunun uygulama dönemi nedir, senin kazancın affın konusuna giriyor mu ve kununun başvuru sürelerine uygun tarihte misin?

– Deniz 1milyon kazanıyormuş, 100bin tl fatura kesiyormuş, az vergi ödüyormuş. – Emin misin? Bu bilgiyi teyit ettin mi? Söylediğinin suç olduğu açık. Bir milyon kazanmak ve bunu 100bin kağıt üstünde göstermek kolay ama denetimlerde beş dakikada yakalanacak ve kaçırdığı vergileri kat ve kat fazlasıyla ve faiziyle ödeyecek.

– Burcu bir milyon kazanıyormuş ama KDV ödemiyormuş, devlet desteklerinden yararlanıyormuş…- KDV ödememek için bazı istisnai kazançlar elde etmen gerekir. O ve sen aynı kazanç türünde misiniz? Destekler, istisnalar, indirimler bazı şartları taşıyanlara (sizlerde genelde 29 Yaş altı Genç Girişimci istisnası uygulanır) verilir, aynı şartlarda mısınız? İhracat mı yapıyorsunuz?

Özetle yukarda yazdığım gibi, benimle çalışmak isteyen fenomen arkadaşlarım, vergi incelemelerine alındığında daima duyduğu olayların kendilerini de alakadar edeceğini düşünüyor. Özellikle kazanç tutarları yaklaşık olan fenomenler, diğeri hangi sonuç ile karşılaşmış ise kendisinin de aynı sonucu alacağını sanıyor. Bu çok büyük bir hata. Her fenomen kendine ait veriler ile kendine ait durumlar için hesap verecek. Bu hesabı ancak bir Mali Müşavir ile yapabilirsiniz.

Yukarıda da belirtmiştim; bazen de maliye bazı konularda şuan uygulanmayan kararları vermiş olabilir. Dediğim gibi maliye de sosyal medya fenomenliği ile son zamanlarda tanıştı, vergisel açıdan değerlendirmesi, genel görüş sahibi olması zaman aldı. Bakış açısını halen değiştirmeye devam ediyor. (Benim de kabul etmediğim, gerekirse dava konusu yaptığım yorumları var)

Bu konuya da şöyle örnekler verebilirim; Mesela bazı denetimlerde içerik üreticilerine Gayri Menkul Sermaye İradi kazancı sahibi yani BİR VARLIĞINI KİRALAYAN KİŞİ (Evini, arabasını kiraya veren biri) olarak bakıldı. Yani bu kişiler video üretiyor, videoyu sosyal medya sitelerine kiralıyor şeklinde düşünüldü. Bu sizler için olumlu bir bakış açısıydı. BUGÜN HİÇ BİR İNCELEMEDE, DENETİMDE, TAKDİR KOMİSYONU ÇALIŞMALARINDA bu şekilde mükellefiyet tesis edilmiyor. Yani daha önceden bir fenomen KİRA SAHİBİ gibi değerlendirilmiş ve bu şekilde vergilendirilmiş ise; siz bunu duyduğunuzda sakın kendinizin de aynı şekilde vergilendirileceğinizi düşünmeyin. Çünkü maliyenin bu görüşü tamamen değişti, unutuldu, terkedildi ve sizleri TİCARİ KAZANÇ SAHİBİ olarak görmesi artık kesinleşti ve tüm incelemeler bu şekilde sonuçlanıyor.

Diğer bir örnek; Sizlerin “Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na” tabi olduğunuzu, bu nedenle Serbest Meslek mükellefi olacağınızı, şu an 600.000 Tl olan kazanç istisnasından yararlanacağınızı (yani 600.000 Tl kazanca kadar hiç bir vergi ödemeyeceğinizi) söyleyenler oldu. Bu görüş te sosyal medyada çok dolaşan, gazetelerde haber olmuş, yanlış bilinen ve rivayete dönmüş bir bilgidir. Ancak siz kesinlikle bu şekilde vergilendirilmeyeceksiniz. Yani dediğim gibi maliye size reklam kazancı elde eden Ticari Kazanç sahibi olarak bakmaktadır.

(ANCAK BEN YUKADAKİ ÖRNEKLERİN İLKİ OLAN “KİRA GELİRİ” ELDE ETTİĞİNİZ GÖRÜŞÜNÜN DOĞRU OLDUĞU KANAATİNDEYİM. Bu konuda kazanılmış dava veya rapor olduğunda sizlerle paylaşacağım.)

BURAYA KADAR OKUDUKLARINIZDAN SIKILDINIZ MI? LÜTFEN SIKILMAYIN! BUNLARI OKUMADIĞINIZ İÇİN GERÇEKTEN PİŞMANLIK DUYABİLİRSİNİZ. OLABİLDİĞİNCE ÖZET VE GÜNCEL YAZIYORUM ANCAK YİNE DE BAZI BİLGİLERİ GÖZDEN KAÇIRMAK SİZE ÖNEMLİ ZARARLAR VEREBİLİR.

Maliye sizin REKLAM GELİRİ ELDE EDEN, TİCARİ KAZANÇ SAHİBİ OLDUĞUNUZU, ilk gelir elde ettiğiniz günden başlayarak vergi mükellefi olduğunuzu düşünüyor. (Yukardaki uzun bilgileri o yüzden yazdım zaten. Önceden bazen kira sahibi ve bazen de serbest meslek sahibi olduğunuzu düşünebiliyordu.) Ticari Kazanç sahibiyseniz mükellef olursunuz, Her ay KDV beyannamesi verirsiniz, Muhtasar beyanname verirsiniz, sigortalı çalıştırıyorsanız SGK bildirimleri yaparsınız, (DİKKAT DİKKAT ! bu konuya çok dikkat edin! Mali Müşaviriniz olmadan maliye memurları ile içinde çalışan işçi bulunan ifade tutanakları tutulursa çok çok ağır bedeller ile karşılaşırsınız !), Şahıs işletmesi iseniz Gelir Vergisi, Şirketseniz Kurumlar Vergisi verirsiniz, Bilanço Defteri tutuyorsanız B Formları vs. beyannameler verirsiniz. Her beyan ve bildirimin zamanında vermemenin cezaları, geciken her gün için gecikme faizleri, kesilmeyen faturaların cezaları vardır. Ayrıca pek çok indirim ve istisnayı da kaçırırsınız. Özellikle 29 yaş altı fenomenler Genç Girişimci istisnası olan 75.000 Tl Gelir İstisnasını zamanında mükellef olmadığı için kullanamıyor.

Yani maliye sizi bir bakkal, kuaför, restorant gibi mükellef görüyor. Mükellefler ay ve farklı dönemlerde beyannameler verirler, kazançlarını, giderlerini, çalışanlarını ve diğer konuları devlete beyan ederler. Bu beyan ve bildirimlerin süreleri vardır, mali müşavirler bu sürelere riayet ederek tüm beyan ve bildirimleri yaparlar.

Peki maliye hangi vergileri istiyor? ÖNCE VERGİLERİN NORMAL ŞEKİLDE HESAPLANMASINI DAHA SONRA VERGİ DENETİM VE İNCELEMELERİNDE NEYLE KARŞILAŞABİLECEĞİNİZİ ANLATACAĞIM.

(BU PARAGRAFI YAZARKEN BAHSETTİĞİM VERGİLERİN ŞU ANKİ MALİYENİN GÖRÜŞÜ OLDUĞUNU, BENİM DE ÖZELLİKLE KDV YÖNÜNDEN BU VERGİLERİN BAZILARINI KABUL ETMEDİĞİMİ, ELİMDEKİ MEVCUT OLAYLARDA KDV’YE İTİRAZ ETTİĞİMİ, ANCAK HENÜZ SONUÇ ÇIKMADIĞINI HATIRLATIRIM. YANİ BEN FENOMENLERİN YOUTUBE, TİKTOK GİBİ GELİRLERİNİN KDV’YE TABİ OLMAMASINI SAVUNUYORUM. ANCAK BU BENİM SAVUNMAM VE HENÜZ DAVA SONUÇLARI İLE KESİNLEŞMEDİ.)

YOUTUBE GELİRLERİNE NASIL BAKILIYOR ?

Ay sonunda hesabınıza 10.000 Tl yattı. Bu bedelin 7.000 Tl’sinin Türkiye gösterimlerinden, 3.000 Tl’sinin yurtdışı gösterimlerden geldiğini analizlerden gördük. Bu durumda 7.000 Tl’ye KDV dahil fatura, 3.000 TL’ye de KDV’siz fatura keseceğiz. Maliye şuan uygulamayı bu şekilde yapmanızı istiyor. Yurtdışı gösterimlere HİZMET İHRACI olarak bakıyor ve bir malı yada hizmeti ihraç edenler KDV ödemezler.

TİKTOK GELİRLERİNE NASIL BAKILIYOR ?

Ay sonunda hesabınıza 10.000 Tl yattı. Bu bedelin tamamına Türkçe içerik üreticisi olduğunuz için KDV dahil fatura düzenlemenizi istiyor.! (Bu sorunlu yaklaşımı kabul etmediğimi hatırlatırım. Tiktok’ta reklam olmaması ve bizlerin de Reklam Hizmeti veriyor olmamız nedeniyle bu yaklaşımı reddediyorum ve buna göre işlemler yapıyorum.) Ancak yine de siz maliyenin TikTok gelirlerinizden KDV ve Gelir Vergisi talep ettiğini bilin!

İNSTAGRAM, HEPSİBURADA, TRENDYOL, BİGOLIVE, TÜRKİYE’DE YERLEŞİK SİZİNLE ANLAŞAN HER TÜRLÜ MARKA, FİRMA, KİŞİ, KURUM

Buralardan elde ettiğiniz tüm gelire (gelir size çek, jeton veya her ne adla ödenirse ödensin fark etmez) KDV dahil fatura düzenlemelisiniz. (Size reklam verenlerin stopaj yapma yükümlülüğü ayrıntısına burada değinmiyorum)

VE GELELİM NE KAZANDIK, NE ÖDEYECEĞİZ…..

Burada hesaplamaları KDV’li olarak yapacağım. Yukarda KDV’li veya KDV’siz fatura neden kesileceğini anlattım ve Maliye’nin bakış açısına göre çoğunluk KDV’ye tabi olduğu için hesaplamayı da KDV’li yapacağım.

Bir yılda hesabınıza 900.000 para geldi.

Bu tutarın içindeki KDV’siz tutarı çıkarıyoruz. 900.000/1,18 = 762.711

Yani bizim kazancımız 762.711 Tl + 137.288 Tl KDV

Yıl içindeki giderlerimizi topluyoruz.

Bu giderler (Reklam, teknik ekipman, ulaşım, konaklama, kira, personel, vb.) kazancınızın elde edilmesi için yapılmış olmalıdır. Şöyle örneklersem anlaşılır; Eğer bir yatağı video çekiminde kullanmak için kompozisyon gereği almış iseniz kazancınızdan düşebilirsiniz, ancak evde uyumak için almış iseniz kesinlikle kayıtlarınıza girmemeli. Eğer Marmaris’te bir markaya video çekmek için konaklıyorsanız giderlerinizde kullanabilirsiniz, ancak tatil yapıyorsanız kullanamazsınız.

Giderlerimizin de 300.000 Tl + 40.000 TL KDV olduğunu farzedelim.

(Hesaplamayı şirket olduğunuzu düşünerek kurumlar vergisi üzerinden yapıyorum. Şahıs işletmesi açtığınızda bu oran kazancınıza göre değişiklik gösterir)

Yukardaki verilere göre 762.711 kazancınız ve 300.000 gideriniz var.

O zaman

762.711 – 300.000 = 462.711 kar ettiniz ve %22’si : 101.800 Kurumlar Vergisi

137.288 – 40.000 = 97.288 KDV

Yani toplam 101.800 + 97.288 KDV = 199.088 Tl vergi ödeyeceksiniz.

Ben yanıma gelen herkese şunu söylerim. NET KARINIZ 350’BİNLERİ AŞMAYA BAŞLADIYSA VE KDV’Lİ FATURA KESİYORSANIZ KAZANCINIZIN YARISI DEVLETE GİDECEK GİBİ DÜŞÜNÜN!

Yukardaki yaklaşık ve örnek hesaplamalar zamanında mükellef olur ve beyannamelerinizi zamanında verirseniz geçerli.

PEKİ MÜKELLEF OLMADINIZ, BENİM GİBİ BİR MALİ MÜŞAVİR SİZİ MÜKELLEF OLMAYA İKNA ETTİYSE;

Yukardaki hesaplamalardan devam ederek;

  • Yukarda hesapladığımız aynı vergiyi ödersiniz
  • Kesmediğiniz faturalar için % 10 usulsüzlük cezası ödersiniz (örneğimize göre 76.000 Tl ),
  • Yakalandığınız tarihe göre gecikme faizlerini ödersiniz
  • Bazı beyanname ve bildirimleri süresinde yapmadığınız için cezalar ödersiniz
  • Süresinden sonra işlem yaptığınızda kendi bildiriminiz, inceleme, denetim gibi hangi yolla beyan ettiğinize göre değişmek üzere ödediğiniz vergi kadar vergi ziyaı isimli bir ödeme yaparsınız.

Yukardaki hesap uzlaşma yapmanıza, süresinde indirimli ödeme yapmanıza, vergi aflarından yararlanmanıza, erken veya geç beyanda bulunmanıza bağlı olarak çok farklı tutarlarda olabilir.

İş ve işlemlerinizi en başından bir mali müşavir ile anlaşarak yaparsanız ödeyeceğiniz vergi ve cezalarda bambaşka sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca sizlere isnat edilen her iddaa gerçeği yansıtmayabilir. Örneğin benim de çok sık tekrar ettiğim gibi adınıza takdir edilen KDV ödemelerine karşı dava açabilirsiniz, giderlerinizin tanınmasını isteyebilirsiniz. Adınıza düzenlenen denetim, vergi ve takdir raporlarının içeriklerini kabul etmeyebilir, hata ve eksiklere karşı dava açabilirsiniz. Bazen idare memurlarının fenomenleri korkuttuğunu (bilinçli yapılmasa bile memuların sözleri korkutucu gelebilir) gözlemlemekteyim. Bu korku fenomenlerin kendilerine sunulan her şeyi kabul etmesi ve düzenlenen raporların imzalanarak kabul edilmesi sonucunu doğurabiliyor. Ancak bu denetimlerde fenomenlerin tam olarak kendini ifade edemediğini ve eksik bilgiler ile denetimlerin sonuçlandığını görmekteyim. Bazen de dava süreleri kaçırılmakta ve dava hakkından yararlanılmamaktadır.

  • DEĞERLİ OKUYUCU BU MAKALEDE EKSİK-HATALI GÖRDÜĞÜNÜZ VE EKLENMESİNİ İSTEDİĞİNİZ ŞEYLER KONUSUNDA LÜTFEN BENİ UYARINIZ. ÇÜNKÜ BU MAKALE GÜNCEL UYGULAMA VE DENETİM SONUÇLARINA GÖRE DEVAMLI OLARAK YENİLENECEKTİR.

2 thoughts on “YOUTUBE, TİKTOK, İNSTAGRAM, BIGOLIVE, ÜRÜN TANITIMI, VB. GELİRLERİN VERGİLENDİRİLMESİ !

  1. Bu durumun magdurlarindan birisi Dora Ozsoy isimli bir youtube, twitch ve instagram gibi platformlarda influencerlik yapan birisi. Kesinlikle videosuna goz atmanizi tavsiye ediyorum. Genc yasta nasil bir vergi magduru oldugunu. Videonun ismi neden 340.000 tl ceza yedim (aslidna 3milyondu)

    1. Merhaba. Çok daha büyük cezalar kesildi ve sırada bekleyenler de var. Bu konu; yanlış bilgilerin doğru sanılması nedeniyle cezalar ile sonlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir